U Měšťanského pivovaru 934/4
Praha 7 - Holešovice, 170 00
Tel.: +420 220 809 981
Fax: +420 220 801 967
IČO: 25794787
DIČ: CZ25794787
E-mail: info@svuom.cz
mapa
Požárníků 60/8
Horoměřice, 252 62
Tel.: +420 235 355 851/3
E-mail: corrosion@svuom.cz
SVÚOM s.r.o. navazuje na činnost Státního výzkumného ústavu ochrany materiálu (zkratka SVÚOM) v Praze.
SVÚOM založil v roce 1949 Milič Roubal s ideou skloubit v jedné organizaci výzkum korozní problematiky kovů a problematiku povrchových úprav. SVÚOM zabezpečoval základní teoretický výzkum ve shodě s Československou akademií věd v oboru koroze kovů.
Vzniklý ústav navazoval na výsledky prací českých vědeckých pracovníků jako byli V.Čupr, J.Teindl, J.Rožan a někteří další, kteří se věnovali dílčím problematikám oboru ochrana kovů proti korozi. Hlavní potřebné poznatky v tomto rozsáhlém oboru byly získávány z prací nestorů oboru ochrana kovů proti korozi, jako byli U.R.Evans, M.Pourbaix, G.V.Akimov, M.G.Fontana, P. Lacombe, J.E.O.Mayne, W.J. Müller, H. H. Uhlig, C. Wagner a mnoho dalších.
Problematika ochrany kovů proti korozi začala být součástí výuky v 50. letech minulého století na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, dále na Vysoké škole báòské v Ostravě a na Vysoké škole chemickotechnologické v Pardubicích zejména ve vztahu k problematice organických povlaků a postupně se stala předmětem výuky i na dalších vysokých školách. Od první poloviny šedesátých let již byly vydávány překlady knižních publikací a také knižní publikace zpracované českými autory.
Aplikovaný výzkum se vztahoval na problematiku koroze kovů, povrchové úpravy a na řešení problémů spojených s vlivem prostředí na korozní poškození elektrotechnických zařízení. SVÚOM komplexně zajišťoval řešení problematiky související s degradací a ochranou kovových výrobků vystavených atmosférickým a provozním vlivům.
V současné době výzkumný program směřuje k vývoji pochopení nových mechanismů korozního chování materiálů a povlaků v četných odvětvích průmyslu a dopravy. Jsou zkoušeny nové experimentální postupy a shromažďovány údaje o nových materiálech a povlacích v podmínkách prototypových zkoušek souběžně s vývojem progresivních postupů predikčních modelů pro některé druhy koroze.
Odborníci SVÚOM jsou lektory v různých kurzech celoživotního vzdělávání, např. kurzů pro korozní technology a inženýry, a dále spoluprácují při výuce na ČVUT, VŠCHT a dalších VŠ formou konzultací se studenty, vedením sementrálních a diplomových prací, atd.. Výsledky své práce prezentují na odborných konferencích a v odborných časopisech. SVÚOM vydává odborné příručky a monografie k různým problematikám oboru koroze a protikorozní ochrana.
Pracovníci SVÚOM s.r.o. se podílejí na přípravě mezinárodních norem v oboru koroze a povrchová úprava a na zavádění těchto mezinárodních norem do systému českých technických norem (TNK 32). Od r. 2009 je SVÚOM Centrem technické normalizace pro obor koroze a ochrana proti korozi.
Pracovníci SVÚOM s.r.o. jsou zapojeni v nezávislém poradenství a v krátkodobých průmyslových projektech. Obě tyto činnosti vyžadují sběr údajů o mikrostrukturních a materiálových vlastnostech nově zkoušených materiálů a povlaků, který je nutný k poskytnutí kvalifikované databáze pro průmysl. SVÚOM s.r.o. řeší problematiku odolnosti materiálů a povlaků v reálných aplikacích standardními i novými způsoby. Ty zahrnují tvůrčí mezioborové přístupy jak v použité experimentální metodice, tak i v samotném výzkumu.
Od svého vzniku v roce 1999 SVÚOM s.r.o. v prvé řadě budoval vybavení zkušeben a výzkumných laboratoří tak, aby bylo možné řešit požadavky a potřeby oboru koroze a protikorozní ochrana. Modernizace experimentální základny probíhá průběžně.
Součástí SVÚOM s.r.o. je zkušebna č. 1096 akreditovanou dle ČSN EN ISO/IEC 17 025 Českým institutem pro akreditaci. Pracovníci SVÚOM s.r.o. jsou zapojeni do poradenské a inspekční činnosti (inspektoři s certifikáty podle ČSN EN V 12387) v oblasti koroze a ochrany proti korozi ve všech oblastech průmyslu.
SVÚOM s.r.o. provozuje 4 atmosférické korozní stanice, kde jsou dlouhodobě a kontinuálně sledovány klimatické parametry a znečištění včetně opakovaných stanovení korozní agresivity lokalit.